TAYLAND FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bütçe Planlaması

3 posters

Bütçe Planlaması Empty Bütçe Planlaması

Mesaj  RaHaN Paz Şub. 14, 2010 3:58 pm

selamlar,

benim bir kaç sorum var,
öncelikle 1 aylık vize sonunda kalmaya devam etmek istiyorsak ne yapıyoruz ve bu yapacağımız şeyin maliyeti ne kadar oluyor?
vize için gittiğimiz diğer ülkeye girişde herhangi bir bedel ödeniyor mu?
1-2 aylık lüx sayılmayacak bir tatilin $ bazında fiyatı tecrübelerinize göre ne kadar olabilir.
paramızı nasıl muhafaza edebiliriz? banka vb kurumlar ile paramızı üzerimizde taşımadan ama istediğimiz anda ulaşabileceğimiz şekilde muhafaza etmek mümkün mü?
ülkeye girişte ne kadar yerel paradan almalıyız $ olarak harcama yaparsak saf olduğumuz belli mi olur?
hiç bir tura vb katılmadan local ulaşım araçları ile seyahet etmek çok mantıksız mı olur yoksa daha ucuz mu olur? hangisini tavsiye edersiniz?
yabancılar ile oda paylaşımı konusunda ne düşünüyorsunuz o an ki hissiyata göre mi davranalım yoksa relax olun abi hiç bişiy olmaz mı? diyorsunuz veya tam tersi.
yanıtlarsanız çok sevinirim teşekkürler.
RaHaN
RaHaN

Bütçe Planlaması Empty Geri: Bütçe Planlaması

Mesaj  KING RAMA Paz Şub. 14, 2010 5:55 pm

RaHaN demiş ki:selamlar,

benim bir kaç sorum var,
öncelikle 1 aylık vize sonunda kalmaya devam etmek istiyorsak ne yapıyoruz ve bu yapacağımız şeyin maliyeti ne kadar oluyor?
vize için gittiğimiz diğer ülkeye girişde herhangi bir bedel ödeniyor mu?
1-2 aylık lüx sayılmayacak bir tatilin $ bazında fiyatı tecrübelerinize göre ne kadar olabilir.
paramızı nasıl muhafaza edebiliriz? banka vb kurumlar ile paramızı üzerimizde taşımadan ama istediğimiz anda ulaşabileceğimiz şekilde muhafaza etmek mümkün mü?
ülkeye girişte ne kadar yerel paradan almalıyız $ olarak harcama yaparsak saf olduğumuz belli mi olur?
hiç bir tura vb katılmadan local ulaşım araçları ile seyahet etmek çok mantıksız mı olur yoksa daha ucuz mu olur? hangisini tavsiye edersiniz?
yabancılar ile oda paylaşımı konusunda ne düşünüyorsunuz o an ki hissiyata göre mi davranalım yoksa relax olun abi hiç bişiy olmaz mı? diyorsunuz veya tam tersi.
yanıtlarsanız çok sevinirim teşekkürler.

Öncelikle bildiğiniz gibi Taylanda havayoluyla giriş yaptığımız zaman 1 aylık serbest dolaşım hakkımız oluyor.Bu süreyi uzatmak için giriş çıkış yapmamız lazım,

1.alternatif:Malezyaya uçmak,bu şekilde Taylanda tekrar havayolundan giriş yapacağınız için yeniden 1 aylık vize hakkı kazanıyorsunuz.Malezyada Türklerden vize istemediği için tek masrafınız gidiş geliş uçak bileti olacaktır.Uçak bileti konusunda Bangkok-Kuala Lumpur arası Air Asia uçuyor ve fiyatlar çok uygun 1-2 ay öncesinden biletinizi alırsanız gidiş-geliş 40 dolara bile bilet bulabilirsiniz.

2.alternatif:Kamboçya sınırına gitmek.Bu alternatif eğer Bangkoktaysanız işinize yarayabilir size en ucuz yolunu anlatıyorum.Bangkokta Khoasan Roadda kaldığınızı varsayarsak,sabah erkenden bir taksiye atlayıp Kuzeydeki Moçit Otobüs Terminaline gitmek istediğinizi söylüyorsunuz(moçit telafuz edildiği gibi yazdım) Khoasan dan taksi yaklaşık 150 baht tutuyor,taksimetre açtırmayı unutmayın.Terminale vardığınızda Aranyaphratet'e (yaklaşık 120 baht)bilet alacaksınız (binanın içindeki gişelerden mavi yazılı olanları tercih edin) yaklaşık 4 saatlik bir yolculuk sonunda Aranyaphratet'e ulaşırsınız.Ardından tuk tuk kiralayıp Poipet sınırına doğru yola çıkın.(80 baht)Tuk tuk ilk önce sizi sınır yerine Kamboçya konsolosluğunun olduğu binaya götürebilir.Ancak bu bir tezgahtır sakın kanmayın. görevlilerin tüm ısrarına rağmen tuk tuktan inmeyin ve şöförden sizi direk sınıra götürmesini isteyin.Böyle bir durumda ne kadar ısrar ederlerse etsinler çekinmeyin,gözünüzü korkutmak için hükümet görevlisi olduklarını ve tuktuktan inip onlarla gitmeniz gerektiğini söyleyebilirler,ancak hiç birine kulak asmayın,unutmayın ki siz hala Tayland tarafındasınız ve onlar başka bir ülkenin memurları,siz istemediğiniz sürece sizi hiç bir şeye zorlayamazlar.Konsolosluktaki memurlar vizeyi size 40 dolara vermeye çalışıyorlar ama vizenin sınırdaki fiyatı 20 dolar,ne olursa olsun vizeyi mutlaka sınırdan alın!!!sınırdan 20 dolar vize ücreti+ 100 baht rüşvet vererek sorunsuz bir şekilde vizemizi alıp Kamboçya tarafına geçebilirsiniz.Daha sonra tekrar aynı yoldan geri dönüp Taylanda giriş yapabilirsiniz ancak unutmayın karadan girişlerde Tayland 15 günlük vize veriyor.Eğere Kamboçyayı gezme niyetiniz yoksa bu zahmetli yolu denemenizi tavsiye etmem en güzeli Malezyaya uçmak.Ancak şuda var o coğrafyaya gidipte Angkor Wat'ı görmeden dönmek olmaz eğer zamanınız varsa Kamboçyaya gidip Siam Reap şehrindeki o muazzam tarihi görün derim.

Diğer sorunuza gelirsek İstanbul-Bangkok arası gidiş geliş bileti hariç aklınıza gelen tüm masraflar 2 ay için (lüks yaşamayacağınızı varsayarsak) 2500$ civarı olur.Tabi bu göreceli bi kavram eğer hergece barlarda takılıp eğlenceye akıcam derseniz 2500 $ ancak bir ay yeter.Önemli olan sizin kafanızdaki plan ve seyahat etme biçiminiz eğer benim gibi sırtçantasını alıp backpacker tarzı takılırım diyorsanız belki 2000 $ ın altına bile inersiniz.Benim ortalam günlüğüm 30-35 dolara geliyor:)yeme-içme,konaklama ve ara ulaşımlarla vize masrafları dahil:)Yani karar vermeniz gereken konu tatil mi yapacaksınız yoksa gezgin misali yerel halkın arasına kaynaşıp onların yediğini yiyip,onların kullandığı lokal ulaşım araçları ilemi seyahat edeceksiniz önemli olan bu.

Paranızı muhafaza etme konusuna gelirsek Tayland'ın heryerinde bankmatikler var banka kartınızla Türkiyedeki hesabınızdan para çekebilirsiniz,ayrıca kredi kartıda heryerde geçiyor.Tayland için yanınıza az miktar dolar yada euro nakit alıp dediğim yolla para işini halledebilirsiniz.Benim kartlarla pek işim olmadığı için pantolon altına gizlenen bel çantalarından kullanıyorum.Yanıma dolar alıp ihtiyacım oldukça örneğin 2-3 günde bir 100 dolar kadar yerel paraya çeviriyorum.Genel olarak güneydoğu asya özelliklede Tayland Türkiyeden çok daha güvenli diyebilirim.Temkini elden bırakmadan Türkiyede nasıl gezip dolaşıyorsanız oradada aynı şekilde hatta daha huzurlu dolaşabilirsiniz.

Diğer sorunuz Tayland için dolarla harcama yapamazsınız heryer baht istiyor,Malezyadada durum aynı paranızı Ringite çevirmeniz lazım.Ancak özellikle Kamboçyaya gideceksiniz yanınızda nakit olarak dolar bulundurun (bol bol 1'lik 5'lik $ bulundurun.)

Hiç tura katılmamak en iyisi ve en karlısı ancak bunun için iyi bir araştırmcaı olmanız lazım yola çıkmadan önce bol bol mesai harcayıp yol ve ulaşım hakkında notlar tutarsanız herşeyi inanılmaz ucuza getirirsiniz.Ancak tabi arada sırada turlara katılmak gerekiyor örneğin Taylandda safariler,ada turları vs. gibi onlarıda birkaç farklı yerden fiyat alarak halledin.

Oda paylaşımı konusu ise size kalmış ne kalın nede kalmayın diyebilirim,ama ucuza getirmek istiyorsanız çoğu guesthouse da dormlar(yatakhaneler,hostel tarzı) var oralarda kalırsanız çok ucuza gelir,onun dışında Tayland genelinde guesthouse fiyatları tek kişilik klimalı oda için Bangkok 350-400 baht=20 lira,Chiang Mai 200-300 baht=10-15 lira,Phuket 400 baht,Koh Samui=600 baht civarı gider...dormlarda kalırsanız günlüğü ortalama 5 liraya kadar oda bulabilirsiniz.

şimdilik bukadar başka merak ettiğiniz birşeyler varsa memnuniyetle cevaplarım...
KING RAMA
KING RAMA
Admin

http://tayland.yetkinforum.com

Mesaj  RaHaN Ptsi Şub. 15, 2010 4:40 pm

2500$ çok fazla geldi bir an. gerçi benim niyetim gittiğim zaman gezimi amorte etmek için bir kaç iş imkanı yaratmak veya değerlendirmek. sonuçta tamamen halk ile iç içe yolculuk yemek vb aktiviteleri yapmak istiyorum. o kadar param yok en fazla 1000$ toparlayabilirim sanırım. güzel araştırmya yapıyorum şuan ve sürekli çıktı alarak elimde sağlam bir data toplamış olacağım. bana taylandı gezdiğim dönem içinde gündelik haftalık yapabileceğim işlerden bahsederseniz çok sevinirim. yani gezimi maddi yöndennasıl destekleyebilirim.

teşekkürler.
RaHaN
RaHaN

Mesaj  KING RAMA Ptsi Şub. 15, 2010 11:05 pm

RaHaN demiş ki:2500$ çok fazla geldi bir an. gerçi benim niyetim gittiğim zaman gezimi amorte etmek için bir kaç iş imkanı yaratmak veya değerlendirmek. sonuçta tamamen halk ile iç içe yolculuk yemek vb aktiviteleri yapmak istiyorum. o kadar param yok en fazla 1000$ toparlayabilirim sanırım. güzel araştırmya yapıyorum şuan ve sürekli çıktı alarak elimde sağlam bir data toplamış olacağım. bana taylandı gezdiğim dönem içinde gündelik haftalık yapabileceğim işlerden bahsederseniz çok sevinirim. yani gezimi maddi yöndennasıl destekleyebilirim.

teşekkürler.

1000$ ile çok fazla gezmeden maksimum 40 gün diyebilirim,günlük ortalama 25 dolara gelir oda 800 baht falan yapar konaklamaya 250-300 baht gitse 500 baht eline kalır.Pad Thai porsiyonu 50 baht meyvelerde öle 50 baht falan, günde minimum 250 bahtta yemeğe-suya gider. Kaldı 250 onuda ulaşım ıvır zıvır derseniz o para sizi 40 gün götürür ama sadece yemek yer su içer ve uyursunuz.Bunun yanında tapınak ve saray girişleride az para değil örneğin Bangok Grand Palace girişi 300 bahttı en son,turlara falan katılmayıda düşünürseniz günü birlik bir tur fiyatı şalale,ada gezisi vs. gibi 700-1200 baht arası( ki katılmadan olmaz adalara kendi imkanınızla ulaşamazsnız ulaşsanızda maliyeti neredeyse aynı olur),ayrıca Chiang Mai,Phuket,Koh Samui gibi yerlerde motor kiralayıp gezmek(dolaşmanın en ucuz yolu motor kiralamak tavsiye ederim) isteyeceksiniz günlük motor kirası min. 150 baht ee bide benzini var en az günde 100 baht benzine gider.Arada sırada bara falan gidip eğlenmek isteyeceksiniz barlarda bira fiyatı mekana göre 60-120 baht arasıdır.7 elevenda ise 35-40 baht civarı.Tüm bu harcamalarıda eklerseniz rakam artıyor.2 ay kalmak istiyorsanız giriş-çıkış yapmanız gerekecek oda en azından ekstra 60-70 dolar demek.Tüm bunları hesaplarsanız maliyet artıyor o yüzden 2 ay için 2000-2500 $ demiştim herşeyin hakkını verip doya doya gezmek için bu para gerekli sonuçta dünyanın bir ucuna gideceksiniz,insan o coğrafyaya sık sık gidemiyor ve gittiği zamanda hakkını vererek gezmesi gerekir.Yok daha fazla para ayıramam diyorsanızda 2 değil 1 ay gidin ama cebinizde min. 1200 dolar para olsun benim tavsiyem budur size.

Çalışma konusuna gelirsek eğer Avrupaya falan gidiyor olsaydınız ve bi sanat dalıyla falan haşır neşirim deseydiniz belki harçlık çıkarabilirdiniz(sokak müzisyenliği vs.) ama bahsettiğimiz yer Tayland olunca durum değişiyor,pek çok insan günlüğü 200 baht(10 lira) kazanarak açlık sınırında yaşıyor o yüzden para kazanmak ve o kazandığınız parayla gezebilmek neredeyse imkansız.Bişeyler yapıp harçlığımı çıkarırım ihtimaline hiç güvenmeyin derim.
Birde 2 ay çok uzun bir süre bu sürede sadece Taylandımı gezmeyi düşünüyorsunuz? ben özellikle Kamboçyayıda görmenizi tavsiye ederim.Eğer aklınızda bir plan yoksa bir rota çizip ona göre plan oluşturabiliriz.Siz ilk önce maksimum bütçenizi ayarlayın ona göre bir gezi planı oluşturalım birlikte...
KING RAMA
KING RAMA
Admin

Mesaj  RaHaN Salı Şub. 16, 2010 3:05 pm

selamlar,

kamboçyanın daha ucuz olduğunu duymuştum tayland'a nazaran. aslında kafamda ki plan civar ülkelerede gitmek var ama tamamiyle bütçe ile alakalı olduğu için minimum da tutmaya çalışıyorum. ben yaklaşık olarak size bütçemi vereceğim en yakın zamanda o zaman güzel bir plan hazırlayacağımıza eminim.
RaHaN
RaHaN

Mesaj  KING RAMA Perş. Şub. 18, 2010 11:28 am

RaHaN demiş ki:selamlar,

kamboçyanın daha ucuz olduğunu duymuştum tayland'a nazaran. aslında kafamda ki plan civar ülkelerede gitmek var ama tamamiyle bütçe ile alakalı olduğu için minimum da tutmaya çalışıyorum. ben yaklaşık olarak size bütçemi vereceğim en yakın zamanda o zaman güzel bir plan hazırlayacağımıza eminim.

tamamdır siz bütçeyi ayarlayın planı yaparız Smile
KING RAMA
KING RAMA
Admin

Mesaj  coldplay3 Paz Mart 14, 2010 11:38 pm

bende ortalama bir tek kısılık fıyat cıkardım

ucak gidis gelıs 343 euro vergı dahıl degılmıs vergıde dahılınde yarın telefon edıp soracagım

taylandda kalan bır arkadasdan otel fıyatını sordum 200 dolara 1 aylık otel bulabılecegımı soyledı
pasaport 300 ytl

ben ortalama

pasaport+ucak+otel+yiyecek

1700 ytl cıkardım Smile buda gıtmeden arastırmalarıma dayanarak soyledıgım tutar

coldplay3

Mesaj  KING RAMA Ptsi Mart 15, 2010 2:30 am

coldplay3 demiş ki:bende ortalama bir tek kısılık fıyat cıkardım

ucak gidis gelıs 343 euro vergı dahıl degılmıs vergıde dahılınde yarın telefon edıp soracagım

taylandda kalan bır arkadasdan otel fıyatını sordum 200 dolara 1 aylık otel bulabılecegımı soyledı
pasaport 300 ytl

ben ortalama

pasaport+ucak+otel+yiyecek

1700 ytl cıkardım Smile buda gıtmeden arastırmalarıma dayanarak soyledıgım tutar

valla şimdi 343 euro vergisiz fiyat diyorsunuz havaalanı vergisiyle bilet fiyatı 500 euroyu bulur=1000 tl 200 dolar otel sanırım bir ay boyunca aynı yerde kalmayı düşünüyorsunuz ? buda 300 tl eder.Pasaport 300 tl zaten toplam 1600 tl oldu geriye 100 tl kaldı onunlada bir ay yaşarım diyorsanız helal olsun derim:D Yani eğer 1 ay boyunca aynı yerde kalacaksanız(açlık sınırında yaşayacağınız için lokal ulaşıma paranız kalmıyor) ve sadece 100 tl ye yerim-içerim diyorsanız bu tatilden çok bir işkenceye dönüşür benden söylemesi biraz mantıklı olun derim.Ama aynı parayla 10 günlük bir gezi yapabilirsiniz en azından 30 gün sürünmek yerine 10 gün nitelikli bir tatil yapmış olursunuz...Bir ay içinse en azından 2500 lira lazım bide gece hayatına meraklıysanız bu para bile yetmez.Ama sizinde benim gibi öncelikli amacınız gezip görmek yeni kültürler tanımak ise 2500 lira bir ay boyunca sizi idare eder.Bangkoktan başlayıp 3-5 gün gün kamboçya yapıp(Angkor Watt) ardından yine taylanda geçip chiang mai-chiang rai yapıp oradan güneye iner krabi-phuket ve koh samui-koh phangan rotasını izlerseniz mükemmel bir gezi yaparak Türkiyeye geri dönebilirsiniz :)Amaç gezip görmekse Pattayaya uğramayın bile fuhuştan başka görülecek birşey yok çünkü...
KING RAMA
KING RAMA
Admin